“Toen we aankwamen in het kamp was ik getraumatiseerd.” Onder levensgevaarlijke omstandigheden moest Doreen het geweld in Oost-Congo ontvluchten. Een gewapende groep viel haar dorp aan en doodde haar man. Zelf wist ze samen met haar vier kinderen te ontkomen.
De afgelopen tijd escaleerde het geweld in de Democratische Republiek Congo. Hele steden zijn slagvelden geworden en families vluchten met niets, wanhopig om te ontsnappen aan het geweervuur en de chaos. Meer dan 7 miljoen mensen zijn op de vlucht geslagen. Ruim 1 miljoen hebben asiel gezocht in buurlanden. Vrouwen en meisjes zijn daarbij extra kwetsbaar. Naar schatting krijgt één op de drie vrouwen in Oost-Congo te maken met seksueel geweld. Zelfs in vluchtelingenkampen vinden zij vaak niet de bescherming en hulp die ze zo hard nodig hebben.
Ondanks de dreiging van geweld laten Congolese vrouwen zich niet het zwijgen opleggen. ActionAid steunt hen met leiderschapstrainingen, psychische hulp en juridische bijstand. In vluchtelingenkampen nemen vrouwen de leiding als bemiddelaars en verdedigers van hun gemeenschap. Zo is Doreen uitgegroeid tot een leider in haar gemeenschap en zet ze zich in voor de veiligheid en rechten van vrouwen in het kamp.
“Ik leerde dat vrouwen het recht hebben om alles te doen wat mannen ook doen. Dat inspireerde me om mezelf verkiesbaar te stellen als voorzitter van de raad die het welzijn van vluchtelingen in het kamp behartigt. Als een vrouw zich uitspreekt kan ze de problemen van vrouwen op de agenda zetten.”
Gewapend geweld dwong Doreen (28) met haar vier kinderen te vluchten uit Oost-Congo. Onderweg ontfermde ze zich over kinderen die hun ouders waren kwijtgeraakt. Nu zet ze zich in voor de rechten en veiligheid van vrouwen in het vluchtelingenkamp. Ze bemiddelt bij geweld en moedigt anderen aan hun stem te laten horen.
Sinds 2003 werkt ActionAid samen met lokale organisaties om vrouwen en meisjes in de DRC te beschermen. In vijf provincies, waaronder het door geweld geteisterde oosten, bieden we steun waar dat het hardst nodig is. Ondanks de enorme risico’s die het geweld met zich meebrengt, doen wij en onze gemeenschapspartners er alles aan om cruciale hulp te blijven bieden aan degenen die gedwongen zijn te vluchten.